6 Sposobów na uporczywe szczekanie psa

images

Znasz ten scenariusz? Siedzisz sobie wygodnie w fotelu i nagle dzwoni domofon. Spokój i ciszę przerywa nagle, uporczywe szczekanie twojego psa. Nie możesz nad nim zapanować, a słowne uspokajanie tylko potęguje jego podekscytowanie. Co gorsze pies słyszy zbliżające się na klatce kroki i jeszcze bardziej zaczyna szczekać nie dając za wygraną. Inna sytuacja: mieszkasz w domku jednorodzinnym, a twój pies przebywa na zewnątrz posesji. Szykujesz się do snu i nagle słyszysz psie ujadanie, czekasz chwilę, aż się skończy. Wszystko byłoby dobrze gdyby nie to, że pies nadal nie przestaje szczekać. Uciszasz psa wychodząc na dwór, jednak gdy tylko wracasz do mieszkania horror zaczyna się od nowa. Można wymienić tak wiele sytuacji, szczekanie na przechodniów, na inne psy lub pod wpływem innych bodźców. O co w tym wszystkim chodzi ?

Powody szczekania mogą być różne, na początku trzeba się zastanowić, dlaczego twój pies nadmiernie szczeka? Psy zazwyczaj szczekają chcąc zwrócić uwagę swojego pana informują tym o swoich potrzebach. Zastanów się jaki powód ma twój pupil, czy czegoś mu brakuje? być może jest głodny lub spragniony, albo chce się trochę pobawić. Dochodząc do sedna, jeśli zaspokoisz potrzeby psa przestanie on nadmiernie szczekać. Czasami jednak powody są inne i wszystko ma swoje granice, jeśli pies nadmiernie szczeka trzeba zacząć działać!

kjkhjjjhbgdfg

Co zrobić, aby wyeliminować nadmierne szczekanie ?

1. Po pierwsze proponujemy trening w celu nauczenia psa odpowiednich zachowań w tym tego jaki rodzaj szczekania jest dopuszczalny i w jakich sytuacjach.

2. Wynagradzaj dobre zachowania pieszczotami lub smakołykami to zmobilizuje twojego pupila do przyswojenia nowych nawyków. Za każdym razem, kiedy uda ci się uciszyć psa nagrodź go.

3. Wymyśl inicjatywę dla szczekania. Spróbuj nauczyć go innego sposobu na zwracanie twojej uwagi. Np.: Doprowadź do momentu w którym pies zamiast szczekania z powodu głodu, podejdzie do miski i będzie przy niej stał informując cię o swojej potrzebie. Nie jest to proste i wymaga czasu, jednak jest osiągalne.

4. Naucz go komendy ,,Cisza’’, niech wie, że wtedy ma się uspokoić. Najlepiej jest odwrócić uwagę psa w momencie jego szczekania, w tym samym czasie wypowiadając komendę.

5. Istnieją inne sposoby poradzenia sobie w takiej sytuacji, wymagają one zastosowania odpowiedniego sprzętu. W tym celu powstało specjalne urządzenie, tak zwany- Ogrodowy Antyszczek, dzięki drażniącym słuch psa ultradźwiękom powstrzymuje go od szczekania. Dźwięk ten słyszalny jest tylko dla zwierząt i nie powoduje uszkodzenia słuchu. Po za tym urządzenie odporne jest na warunki atmosferyczne. Dodatkową zaletą urządzenia jest to, że może podziałać nie tylko na twojego zwierzaka, ale również psa sąsiadów. Przykład ogrodowego antyszczeka poniżej:

przeciw szczekaniu odstraszacz
odstraszacz przeciw szczekaniu 

6. Szczekanie może być bardzo uciążliwym problemem nie tylko dla samych właścicieli ale także dla sąsiadów, jeśli poprzednie metody zawodzą, a cierpliwość się kończy właściciele psów mogą zaopatrzyć się w specjalne Obroże Antyszczekowe. Na rynku istnieją różne modele tego urządzenia, niektóre z nich inteligentnie odróżniają nadmierne szczekanie od normalnych zachowań, takich jak obtarcia, drgania czy wstrząsy, zapobiegając w ten sposób fałszywej emisji kar. Większość obroży ostrzega psa wibracją, jeśli pies nadal szczeka i robi to głośniej obroża uwalnia przerywany impuls elektryczny. Obroże dopasowuje się do konkretnej wagi psa, dzięki czemu nie szkodzi ona jego zdrowiu. Jest to deska ratunku w przypadku upartych psów.

Bez tytułu

Psy jak każde zwierzęta mają swoją naturę nic więc dziwnego, że szczekają. Problem pojawia się w momencie, gdy pies robi to nieustannie i bez kontroli. Istnieją różne metody radzenia sobie z tym problemem, a od was zależy którą z nich wybierzecie.

2 myśli nt. „6 Sposobów na uporczywe szczekanie psa”

  1. Niektórych psów się po prostu latami nie daje oduczyć poszczekiwania. Ale też z drugiej strony, biorąc pod opiekę psa, warto sobie zdawać sprawę z tego, że to zwierze które szczeka, tak jak kot miauczy, a papuga skrzeczy :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>