pastuch dla psa

Jak dobrać pastucha dla psa? Które ogrodzenie będzie najlepsze dla mojego psa?

Wreszcie tego dokonałeś. Kupiłeś dom z pięknym ogrodem i przestronnym podwórzem. Do pełni szczęścia brakuje już bardzo niewiele. Nikt raczej nie wątpi, że idealnym dopełnieniem tego obrazu jest wierny, posłuszny i oddany przyjaciel w postaci psa.

Niestety posiadanie psa może przysporzyć wielu problemów, o których nie zdajemy sobie sprawy wybierając szczeniaka.  Po kilku miesiącach z małego, niewinnego pieska wyrasta diabelska maszyna która gryzie i niszczy wszystko co stanie jej na drodze.

Jeden z częstszych problemów wynikających z potrzeby zaspokojenia ciekawości młodego psa są notoryczne ucieczki. Pies ucieka przez otwartą bramę lub furtkę, podkopuje się pod ogrodzeniem lub wspina się po siatce. Zdarza się czasami, że zdesperowany pupil wygryza dziurę w siatce.

Nikomu nie trzeba chyba tłumaczyć, że to nie zniszczone ogrodzenie może być największym zmartwieniem kiedy nasz pies biega samowolnie po okolicy.

Chcący rozładować energię młody psiak może także nieco przeprojektować nam ogród. W obliczu żywiołowego czworonoga bezpiecznymi nie mogą być żadne nasadzenia, oczka wodne, trawniki a nawet krzewy i drzewka.

Pierwszym krokiem jaki należy wykonać w takiej sytuacji jest oczywiście kontakt z  psim behawiorystą lub doświadczonym treserem.  Nauka i wypracowanie odpowiednich nawyków w niektórych przypadkach może zająć sporo czasu, nierzadko bywa  nieskuteczna.  Pies na przykład jest posłuszny w naszej obecności ale zostawiony samemu wraca do swych przyzwyczajeń i nadal rujnuje ogród.

Jak zatem uchronić się przed niszczycielską naturą naszego psa? W trudnych przypadkach koniecznym może okazać się zastosowanie tzw. niewidocznego ogrodzenia, inaczej pastucha dla psów.

elektroniczne ogrodzenie dla psów
Elektroniczna zagroda HT026W

Jak to działa?

Cały system jest niezwykle prosty w obsłudze. Składa się on z obroży elektrycznej, drutu ogrodzeniowego oraz centrali zasilającej. Przed przystąpieniem do instalacji systemu planujemy granice wybiegu psa.  Gdy problemem są ucieczki rozkładamy drut ogrodzeniowy wzdłuż granicy działki i zakopujemy go na głębokość ok. 10cm. Gdy wzdłuż granicy przebiega ogrodzenie  drut można rozwiesić na nim. Końcówki drutu podłączamy do centrali zasilającej. Po włączeniu zasilania drut będzie emitował pole magnetyczne uruchamiające elektroniczną obrożę.  Przy zbliżeniu się psa do wyznaczonej wcześniej granicy obroża emituje ostrzeżenie dźwiękowe, które przy braku reakcji psa zastępowane jest serią impulsów elektrycznych mających za zadanie odstraszyć zwierze.

jak działa elektryczna obroża pastuch dla psa
jak działa elektryczna obroża pastuch dla psa

Podobnie jak ma to miejsce przy wyznaczaniu zewnętrznej granicy wybiegu możemy zabezpieczyć strefy wewnątrz ogrodzenia czyli rabaty, drzewka, nasadzenia , basen, piaskownicę itp.

wydzielenie stref dla psa w ogrodzie wokół domu
wydzielenie stref, pies może przechodzić nad skręconym drutem

W ofercie sklepów jest wiele rodzajów systemów przystosowanych do różnych potrzeb klientów. Poniżej postaram się dobrać modele elektronicznych pastuchów do konkretnych wymagań.

Dobranie pastucha do wagi psa.

obroza_waga_10_50Ze względu na moc oraz częstotliwość impulsu elektrycznego wyzwalanego przez obroże  większość systemów tj. DF-DUO, A200, PET803, HT026, HT026W przeznaczonych jest dla średnich oraz dużych psów. Minimalna waga psa w przypadku powyższych zestawów to ok. 10kg. Czerpiąc z wieloletniego doświadczenia możemy stwierdzić że najsilniejszy impuls generuje obroża z zestawu PET803, DF-Duo oraz A200.

obroza_waga_3_12Dla małych psów przewidziany jest system KD660. Minimalna zalecana waga psa, przy której można stosować zestaw to ok. 3 kg.

 

Długość ogrodzenia.

Maksymalna długość ogrodzenia zależna jest od centrali zasilającej. Minimalna długość rozwiniętego drutu nie powinna być krótsza niż 50m.

maksymalna_dlugosc_300Jeśli długość ogrodzenia nie przekracza 300m zastosować możemy praktycznie każdy zestaw.

 

maksymalna_dlugosc_400Centrala zestawu PET803 potrafi zasilić ogrodzenia do 400 metrów.

 

maksymalna_dlugosc_600Zestaw DF- Duo oraz A200 przystosowane są do ogrodzeń 600 metrowych.

maksymalna_dlugosc_1000Najmocniejszą centralę pozwalającą zasilić ogrodzenia do 1000 metrów jest centrala z zestawu HT026 oraz HT026W. Chociaż z doświadczenia wiemy że daje ona radę także przy przedłużenia ogrodzenia nawet do 1300 metrów.

 

Uziemienie centralki zasilającej.

Zestawy A200 oraz HT026W posiadają dodatkowe zabezpieczenie w postaci uziemienia chroniącego centralę przed wyładowaniami atmosferycznymi. Zestaw HT026 oraz HT026W posiada bezpiecznik przeciw przepięciom w sieci.

Obroże wodoodporne i zatapialne.

Zdecydowana większość obroży elektrycznych jest wodoodporna, co pozwala na noszenie przez psa obroży podczas deszczowych dni.

Wodoodporna obroża

Jaki zestaw wybrać gdy pies lubi popluskać się w wodzie. W takim przypadku niezbędnym może okazać się zastosowanie zestawu z obrożą tzw zatapialną. Do zanurzenia w wodzie nadają się obroże PET803, A200, DF-DUO.

Pastuch z pilotem do zdalnego sterowania obrożą tzw zdalny treser lub obroża treningowa.

zasieg_1200Na rynku obecny jest tylko jeden system, który posiada dwu-funkcyjną obrożę, która służy do wyznaczania strefy wybiegu psa (funkcja pastucha) oraz do korekty jego niewłaściwych zachowań. Jest to zestaw DF-DUO. Dwie funkcje skupione w jednym urządzeniu zapewniają dużą wygodę w użyciu. Dzięki systemowi DF-DUO nie trzeba zmieniać obroży jeśli chcemy poddać psa sesji treningowej.

Jeśli natomiast wykorzystujemy obrożę elektryczną do korekcji niewłaściwych zachowań psa tj:

 • kopanie dołów,
 • atakowanie innych zwierząt,
 • wskakiwanie na ludzi,
 • zjadanie przypadkowych przedmiotów na spacerze

wtedy obroża dwu-funkcyjna okazuje się nieodzowna. Nie będziemy przecież zmuszać psa do noszenia jednocześnie dwóch obroży: jednej od pastucha, drugiej od tresera. Zamienianie obroży nie dość że kłopotliwe to ma inną wadę. Kiedy obrożę treningową wykorzystujemy do karcenia psa w celu oduczenia go złych nawyków jedną z najważniejszych rzeczy jest duża konsekwencja. Trudno ją zachować kiedy pies łamie zasady (np. atakuje inne zwierze, osobę kopie doły obsikuje drzewka) a my nie możemy go natychmiast skarcić impulsem bo akurat nosi on obrożę od pastucha a nie od tresera.

Rodzaj bodźca odstraszającego.

Zdecydowana większość obroży elektrycznych wchodzących w skład elektronicznych zestawów ogrodzeniowych posiada ten sam schemat działania. Najpierw występuje ostrzeżenie dźwiękiem. Jeśli jednak pies nie zareaguje i przekroczy strefę dźwięku zostanie ostrzeżony pojedynczym impulsem elektrycznym, Dalsze zbliżanie się psa do drutu ogrodzeniowego powoduje narastanie częstotliwości wyzwalania bodźców elektrycznych.

Odmiennym sposobem działania charakteryzuje się obroża HT026. Tutaj ręcznie ustawiamy częstotliwość bodźców (szybkość impulsów) Im wyższy poziom tym większa częstotliwość.  Mamy tutaj pięć poziomów. Poziom pierwszy to sam dźwięk. Wykorzystujemy go kiedy zwierze po pewnym czasie reaguje już na sam dźwięk. Czasami może okazać się niezbędne powrócenie do ustawień poziomu ze stymulacją elektryczną. W obroży HT026 bodziec wyzwlany jest ze stałą częstością bez względu w jakiej odległości pies znajduje się od ogrodzenia.  Częstotliwość zależy jedynie od zgóry ustawionego poziomu. Na początku nauki stosujemy wyższe poziomy, z czasem gdy pies przyswoi sobie granice wybiegu możemy zmniejszyć częstotliwość impulsów.

dzwiek_prad (1)Najbardziej zaawansowaną pod względem sposobu odstraszania psa jest obroża DF-DUO. Jako jedyna obroża posiada Trzy rodzaje bodźców. Są to dźwięk, prąd oraz wibracja.

Jeśli pies zbliża się do ogrodzenia zostaje ostrzeżony dźwiękiem. Jeśli zwierze przystanie w strefie dźwięku obroża po chwili zaczyna  wibrować. W przypadku gdy pies nie reaguje i dalej zbliża się do granicy wybiegu do dźwięku i coraz szybszej wibracji dołącza się impuls elektryczny.  Dodatkowym elementem odróżniającym obrożę DF-Duo od innych systemów jest charakterystyka impulsu elektrycznego. Nie dość że bodziec w miarę zbliżanie się psa do drutu jest coraz szybszy to dodatkowo zwiększa on swoją moc. Możemy to zaobserwować po przytknięciu diody testowej do elektrod obroży. Gdy podchodzimy z obrożą do ogrodzenia lampka pali się coraz szybciej i coraz jaśniej.

74 myśli nt. „Jak dobrać pastucha dla psa? Które ogrodzenie będzie najlepsze dla mojego psa?”

  1. Od pastucha dla bydła urządzenie różni się tym że nie ma tutaj fizycznej bariery która razi prądem. Przewodnik w naszych zestawach zakopany jest w ziemi i służy on jak antena. Kiedy pies zbliża się do ułożonego w ziemi przewodnika dostaje ostrzeżenie a następnie impuls odstraszający emitowany przez bezprzewodową obrożę.

 1. Witam
  Mam po tygodnia suczkę o wadze 20-30 kg.
  która 2 razy przeskoczyła (przeszła górą) przez płot wysokości 1,5 m ze sztachet.
  Teren ogrodzony to 20 arów, długość ogrodzenia około 200 m.
  Proszę o doradę jak oduczyć psa tak złego nawyku
  Pozdrawiam
  Marian J.

 2. Co się stanie gdy rozpędzony pies (np. za kotem) mimo wszystko przebiegnie przez drut? czy podczas powrotu przy zbliżaniu się do ogrodzenia obroża będzie działać odstraszająco i pies nie będzie mógł wrócić dopóki nie wyłączymy zasilania?

  1. Po własciwym treningu z psem pies odruchowo trzyma się z dala od ogrodzenia. Jesli mimo wszystko pies przebiegnie przez ogrodzenie to wracając będzie otrzymywał impuls. Na szczęscie sytuacja taka zdarza się bardzo rzadko jesli poswieci sie psu chwilę na przeprowadzenie szkolenia.

 3. Witam,

  Czy moglbym prosic o informacje na jakiej maksymalnej wysokosci moze przebiegac drut na ogrodzeniu?

  Pozdrawiam

  1. to czy drut będzie działał na danej wysokosci zależy od ustawionego zasiegu na centrali. Jesli drut jest zawieszony na wysokosci 2 metrów a zasieg centali jest ustawiony na 2 metry to bodziec będzie włączał dopiero gdy pies będzie znajdował się pod drutem. Gdy zasięg na centrali będzie mniejszy pies będzie mógł przechodzić pod drutem bez ostrzeżenia impulsem. Gdy zasięg centrali będzie np 4 m to bodziec będzie się uruchamiał na jakies 2 metry od ogrodzenia.

 4. Witam ,
  Mam owczarka długowłosego 2lata ( 47kg) . Jak był młodszy nie było tego problemu co teraz , otóż za siatką idzie droga wewnętrzna która, idzie wzdłuż mojego płotu prowadząca do sąsiada , który ma dwa psy szczekacze- biegacze . Mój pies podczas mojej nieobecności /praca/ biega jak czubek z psami sąsiadów , psy tak reagują jak wjeżdża do sąsiada samochód . Po mojej stronie powstaje czasem rów na 80 cm ! Po całości wzdłóż siatki siatka jest przymaskowana żeby psy się nie widziały , są tez tuje i to nie pomaga :( za każdym razem po powrocie z pracy biorę grabie i łopatę i robię z tym porządek , ale mam już serdecznie dosyć . Kocham swojego pupila , ale nie wiem co już mam robić , jesteśmy już po jednym szkoleniu na posłuszeństwo jak jestem w domu on jest karny jak mnie nie ma robi co chce . Pomóżcie proszę o odpowiedz

  1. Można zastosować radiowego pastucha np model PET803, HT026 itp. Antenę rozkłada się wzdłuż ogrodzenia , psu zakłada się obrożę która emituje impuls elektryczny gdy pies zbliża się do anteny. Można też zastosować podwójne rozwiązanie np w postaci systemu DF DUO, który oprócz funkcji pastucha posiada funkcję obroży szkoleniowej z pilotem zdalnego sterowania impulsami elektrycznymi. Gdy pies zaczyna kopać rów można stymulować go impulsem i w ten sposób go tego oduczyć.

  1. To dość ciekawe, dlaczego pies nie reaguje na te bodźce. Tak naprawdę może być kilka powodów np: źle dobrany pastuch (chodzi tutaj o wagę psa); czasami sierść przy szyi psa przeszkadza w emitowaniu impulsów; wysoka tolerancja psa na daną stymulację; lub inne. Większość psów normalnie reaguje na impulsy, jednak wszędzie zdarzają się wyjątki.

   1. Dzień dobry,
    Mój pies też nie reaguje na bodźce. To dwuletni wyżeł weimarski (obecna waga to 42 kg.) Początkowo zakupiłam zestaw X800. Obroża jednak nie spełniała moich oczekiwań – często się „psuła” tzn nie wydawała impulsów. Sprawdzałam to na swojej ręcę. Dodatkowo pies nie reagował na słaby impuls. Ostatnio zmieniłam obroże na PET803 po wcześniejszej konsultacji telefonicznej z przedstawicielem waruj.pl. Niestety podobnie jak poprzednio pies nie działa na impulsy. Pomimo tresury i ćwiczeń które z nim przeprowadzam, przejście przez niewidzialne ogrodzenie nie stanowi dla niego żadnego problemu. Robi to wtedy gdy na niego nie patrzymy 😉 Centralka jest ustawiona na 10 pkt. czyli max. Pies swobodnie przechodzi przez ogrodzenie a w momencie zadziałąnia bodźca tylko spogląda w prawo i lewo jakby szukając przyczyny…

  2. Skutecznosć zestawu zależy także od wdrożonego treningu wprowadzającego który pomaga psu interpretować bodźce ostrzegające. Mimo, że większosć psów reaguje intuicyjnie i szkolenie nie jest takie ważne to niektóre psy potrzebują krótkiego szkolenia wdrażającego.

 5. Witam,

  Mam pytanie. Mam do zabezpieczenia kilka stref w różnych lokalizacjach ogrodu. Czy kabel mozemy ucinać i zakopywać w różnych lokalizacjach i będzie system działal? czy to musi być obwód zamknięty?

  1. zawsze musi być obwód zamknięty, dlatego w przypadku potrzeby ogrodzenia kilku miejsc przewód puszczamy podwójnie co daje nam dużą swobodę w jego układaniu. Polecam zapoznanie się z poradnikiem załączonym do zestawu. Tam znajdzie pan instrukcje jak ułożyć drut.

  1. Nieodpowiednie wykorzystanie obroży elektrycznej może spowodować uraz psychiczny u psa dlatego wszystkie zestawy sprzedajemy z książeczką- poradnikiem w którym zawarto zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętu http://blog.waruj.pl/2015/10/16/poradnik-tresury-psa-z-obroza-elektryczna/. Każdy pies ma inną wrażliwość dlatego trzeba impuls dostosować indywidualnie do danego przypadku. Impuls elektryczny stosujemy w ostateczności kiedy inne bodźce tj dźwięk i wibracja nie skutkują. Po krótkim przeszkoleniu pies reaguje już na sam dźwięk z obroży sporadycznie występuje potrzeba zastosowania impulsu.

 6. Witam
  Mamy Jack Russell Terrier i zastanawiamy się żeby takim pastuchem ogrodzie działkę tylko pytanie czy pies napewno nie ucieknie i jaki będzie najlepszy ?

  1. Dla małych psów najlepszy jest zestaw KD660 Zestaw jest bardzo skuteczny. Dla pewności należy przeprowadzić mały trening wprowadzający dla psa. Po krótkim przeszkoleniu pies nie powinien już mieć chęci uciekać przez ogrodzenie.

 7. Witam, kupiłem pastuch elektroniczny 023, jedna nie mogę poradzić sobie z tunelem, który cały czas reaguje. Czy ktoś może mi poradzić jak go podłączyć? Może mam za słabą plecionkę?

  1. Żeby drut ogrodzeniowy nie wywoływał impulsu obroży można też przepuścić go przez taki oplot druciany – tzw. „monitor” jak w przewodzie antenowym. Można ten odcinek pastucha zastąpić przewodem antenowym który ma taki oplot.

 8. Witam serdecznie.Mam pytanie innej natury.Mam upierdliwa sąsiadkę,która jest przeciwniczka tresury psa.Czy taka forma tresury jak pastuch jest legalna?boje się,ze ów sąsiadce może przyjść do głowy zgłoszenie tego jako znęcania się nad zwierzętami…

 9. Witam! Jaki zestaw wybrać na ogrodzenie ok.400 m i 3 różne psy, jeden 20 kg, a dwa 4 kg. Gdyby były dwa do wyboru to proszę o nazwy obu.
  pozdrawiam

  1. Przy takich wymaganiach myślę że najodpowiedniejszy będzie zestaw KD660 Ogrodzenie co prawda jest przeznaczone do maksymalnie 300m ogrodzenia ale mieliśmy już klientów którzy stosowali dłuższy drut i działało to bez zarzutu.

 10. czy taki pastuch ma jakiś wpływ na rozrusznik serca, czy impulsy które emituje mogą zaszkodzić człowiekowi z rozrusznikiem serca

  1. Prąd przebiega pomiędzy dwiema elektrodami, które znajdują się w odległości 2 cm więc nie ma możliwości żeby impuls przebiegł przez całe ciało człowieka w tym przez serce. Urządzenie nie ma wpływu na działanie rozrusznika serca.

 11. Dokupilem dwie dodatkowe obroze do zestawu 023 , ktore wzbudzaja sie dopiero w odleglosci okolo 5 cm od ogrodzenia. Moze ktos mi pomoze i napisze co moze byc nie tak z tymi obrozami. Obroza zakupiona wczesniej z calym zestawem dziala zadawalajaco.Prosze o podpowiedz.

 12. Kupilem pastuch pet803 dla Bokser 30kg. Mam problem z określeniem strefy. Jak ustawiam poziom 1 na centrali to strefa jest ponad 2 m. Mam małą działkę i uważam że to za dużo. Do tego obroża czasem reaguje na 3 m a czasem na 1m w tym samym miejscu. Kolejny problem: gdy pies wywoła impuls elektryczny to gdy wróci po chwili do strefy rażenia to jest znowu razony prądem bez ostrzeżenia dźwiękowego. Czy to normalne? A w odbiorniku w obroży jak się potrzasa to coś lata w środku – czy tak ma być?

  1. Nie zestaw nie powinien działać w ten sposób. Należy zwrócić się do naszego serwisu pod numer 666666972. Dźwięk jakby coś latało w środku przy poruszaniu odbiornikiem to odgłos czujnika ruchu.

 13. Witam. Potrzebuję zestawu dla 4 psów labradorow, waga pomiędzy 20-40 kg. Długość drutu do wyznaczenia strefy w granicach 500m. Jaki zestaw będzie najlepszy? Ile będzie kosztować i gdzie można go kupić? Pozdrawiam serdecznie

 14. mam psa rasy husky, waży około 20 kg, który upodobał sobie ucieczki z podwórka każdą dostępną możliwością. jaki rodzaj pastucha byłby najlepszy? pies ma długą sierść i dodam, że jak już wyjdzie poza ogrodzenie to nie reaguje na żadne komendy.

  1. Dla większego psa tj. Husky najlepsze są PET 803 lub HT026. HT026 będzie lepszy gdy zestaw przeznaczony jest do ogrodzenia dużych obszarów. Długość drutu ogrodzeniowego, który obsługuje zestaw może dochodzić aż do 1000m.

 15. witam.jaki sprzet dla nowofundlanda .waga ok 60 kg.codziennie podkopuje doly i ucieka.mam serdecznie dość gonitwy za nim.to 5 letni uparty skurczybyk.ogrod 50×50.dziekuje.

 16. Witam. Czy pastuch będzie skuteczny dla psa rasy husky i łajka, podobno na rasy myśliwskie nie działa? I jaki byłby najlepszy waga 30kg i 15kg

  1. W przypadku ras z temperamentem tj. Husky trzeba poświęcić więcej czasu na oswojenie psa z ogrodzeniem dzięki różnym rodzajom zabaw i gier. Ze sprzętem wysyłany jest instruktarz treningu wprowadzającego dla psa gdzie krok po kroku bezstresowo pies zaznajamiany jest z granicami swojego ogrodzenia. Najlepiej jak bodziec występuje wzdłuż jakiejś fizycznej granicy np krawężnik, jakaś widoczna linia. Gdy brak tego typu granic można teren psu wyznaczyć chorągiewkami, które po czasie można usunąć. Najlepsze dla psów typu Husky są systemy HT026 oraz PET803. HT026 polecany jest dla ogrodzeń powyżej 300m bierzących. Pet 803 przeznaczony jest dla ogrodzeń do 300m bierzących.

 17. Witam! Mama kilka pytań, mianowicie, jaki jest czas pracy na baterii obrozy dla psa, czy na każdego psa działać będą elektrowstrzasy, niezależnie od długości futra, oraz w jaki sposob tworzyć scierzki przez które pies będzie mógł przechodzić, a będzie tam trzeba zakopać drut

  1. Czas pracy na baterii zależy od tego jak często pies testuje obrożę. Przy w miarę ułożonym psie w zestawie ht023 to około 2 tygodni. Jeśli pies ma długie futro należy je skrócić w miejscu styku elektrod. W celu tworzenia ścieżek drut puszcza się podwójnie w odstępie 20-30cm i w miejscu przebiegi ścieżki dla psa drut skręca się.

 18. Witam. Mam problem z uciekającymi kundlami, waga ok 10-15 kg chodzi mi głównie o zabezpieczenie otwartej bramy, który model wybrać? Jak wtedy należy zamontować kabel? I czy aby zabezpieczyć dwie bramy potrzeba dwa urządzenia? Duże podwórko nie mam możliwości ogrodzenia całego, jedynie chodzi o bramy.

 19. Witam, mam kundelka ok 10 kg i potrzebuję ogrodzenie z impulsami elektrycznymi, ale też obrożę antyszczekową, bo psinka sporo szczeka szczególnie jak już jest ciemno. Czy powinnam jej założyć 2 obroże? Które modele wybrać. Działka ma 800m2 (35x25m), ale psinka będzie chodzić tylko po 1/3 działki.
  pozdrawiam

 20. Dzień dobry, moja suczka 2-letnia, Golden Retriever, gdy zobaczy jakiegoś przechodnia przy ogrodzeniu (a nasz dom jest narożny), nie odpuści i z olbrzymim szczekaniem odprowadza jegomościa wzdłuż ogrodzenia. Waży ok 40 kg. Czy można położyć kabek przy ogrodzeniu bez zakopywania go i jaki zestaw będzie dla nas najlepszy?

 21. Dzień dobry. Ponieważ nie mogę zrobić ogrodzenia po kole , muszę zrobić w kształcie litery C. Dlatego mam pytanie jaka może być najmniejsza odległość między równolegle położonymi drutami? Pozdrawiam

 22. Witam, czy model KD-990 (lub jakiś inny) można „podłączyć” do siatki ogrodzeniowej? Pytam ponieważ kabel zakopany w ziemi już kilkakrotnie został uszkodzony przy kopaniu działki lub przez przejeżdżający ciężki sprzęt. Długość całego ogrodzenia to ok. 250 m.
  Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

 23. Podczas ponad 10 letniego doświadczenia z pastuchami dla psów nie zdarzyło się nam żeby jakiś pies ucierpiał na skutek impulsu z elektrycznej obroży. Dla pełnego bezpieczeństwa elektrycznego pastucha należy dobrać do wagi psa. W opisie każdego urządzenia powinien być podany zakres wagi psa, który będzie poddany szkoleniu. Dla małych psów polecamy Pastucha model KD660. Przed każdym impulsem obroża wydaje dźwięk ostrzegający dzięki czemu pies ma możliwość wycofania się. Dzięki dźwiękowi pies szybko uczy się unikać impulsów i trzymać w bezpiecznej odległości. Pamiętać też należy okresowej kontroli wyglądu skóry na karku psa pod obrożą w celu uniknięcia odparzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>